Wiewiórki naziemne są wszystkożerne, a więc jedzą również białko zwierzęce.
Żywią się:
*wszelkim rodzajem zbóż
**pestkami jabłka, słonecznika, dyni (pestek słonecznika nie można często podawać, ponieważ może to prowadzić do otyłości zwierzaka)
***w małych ilościach owocami, wszelkiego typu, no może oprócz cytrusów, czyli jabłkiem, jagodami, truskawkami, gruszkami itp.
****czasami warzywami typu marchew, burak, oprócz warzyw strączkowych
*****owadami (dla mnie to wszystko to robyle), larwami drewnojada itp.
roślinami, ogólnie typu mlecz.
To w zasadzie to wszystko... Wodę burunduki piją w małych ilościach, a więc poidełko nie musi być duże, ale na pewno musi być to poidełko (najlepiej kulkowe) bo z innego naczynia burunduki wodę wyleją. Miseczki na pokarm muszą być z tworzywa ceramicznego, aby zwierzątko jej nie przesunęło i nie wysypało zawartości.
sobota, 17 maja 2014
Higiena
Każde zwierzę domowe, a więc i burunduk wymaga zachowanie higieny. W przypadku burunduka, nie jest to bardzo wymagające i czasochłonne. Burunduki to ogólnie bardzo czyste zwierzęta. Ale niektórych czynności nie potrafią wykonać, a więc My musimy zrobić to za nie ;) Obowiązki które należy wykonywać codziennie:
*Zmiana wody w poidełku, ponieważ woda "lubi zakwitnąć"
**Napełnienie miseczki świeżym jedzonkiem, a wyrzucenie starego
Obowiązki które należy wykonywać co siedem dni:
*Zmiana ściółki w klatce
Obowiązki które trzeba wyknywać "gdy jest potrzeba":
*Przycinanie pazurków (jeśli zwierzak będzie miał gałęzie po których będzie chodził, pazurki same się zetrął)
**Przycinanie ząbków (by temu zapobiec należy dawać wiewiórce orzechy w skorupkach, szyszki)
***Domek (budkę) czyścimy tylko wtedy gdy zwierzak nie chce do niej wejść lub wyraźnie śmierdzi moczem.
Burunduk załatwia się w jeden kąt, sam się czyści więc to wielki czyścioszek, należy tylko zapewnić mu warunki by ta czystość pozostała.
Poniżej przykład codziennej higieny wiewiórek :-)
Pochodzenie
Kim są burunduki?
Są to małe gryzonie z rodziny wiewiórkowatych. Występują w Europie, Azji i Ameryce Północnej.Dzielą się na dwa rodzaje: wschodnie (azjatyckie) i zachodnie (kalifornijskie). Mają szaro-brązową sierść z biało-czarnymi paskami na pyszczku i plecach oraz długie futrzaste ogony. Od czubka nosa do końca ogona osiągają do 25 cm. Wydają dźwięki podobnie do ćwierkania ptaków. Są przyjacielskie w stosunku do właściciela, ale dopiero po pewnym czasie. Można trzymać je razem. Żyją średnio 5 lat. W sklepach zoologicznych kosztują ponad 200 zł.
Powitanie
Subskrybuj:
Posty (Atom)